fbpx

החיים הם כמו משחק וידיאו

“ויאמר יעקב אל פרעה ימי שני מגורי שלשים ומאת שנה מעט ורעים היו ימי שני חיי ולא השיגו את ימי שני חיי אבותי בימי מגוריהם”  במשך רוב חייו, יעקב אבינו סבל ניסיונות, וייסורים רבים. נראה כי את חייו הוא עבר ממצוקה למצוקה. ברור שלא היה לו קל, והסבל גבה את שלו.

כאשר הוא יורד מצרימה ומופיע בחצר המלך, פרעה היה המום לראות כמה שיעקב היה נראה זקן. עד כדי כך שהמשפט הראשון שיצא מפיו היה: “בן כמה אתה”? הראשונים מסבירים שהוא היה נראה מבוגר יותר מכל אדם שפרעה ראה אי פעם.

יעקב הגיב: אני לא כל כך זקן: חיי היו קשים. “מעט ורעים היו שני ימי חיי”. המדרש אומר כי כאשר יעקב אמר את המילים האלו, ה’ ענה לו: “הצלתי אותך מידי עשיו ולבן, החזרתי את דינה ויוסף לידיך, ואתה מתלונן על חייך? משום כך אתה תאב 33 שנים מחייך”! (דעת זקנים מט,ט)

המדרש הזה קשה להבנה. כל מילה שיעקב אמר היה אמת לאמיתה. אכן חייו היו קשים מאד. הוא היה אפוף צרות ומצוקות. הוא סבל רבות במשך עשרות שנים. ההוכחה לכך היה מראהו – הסבל הזקין אותו מאד. על איזה חטא עבר יעקב בכך שהוא הביע את מציאות חייו הקשים?  התשובה לשאלה זו יכולה להיות מובנת על ידי משל.

משחק איגרוף וירטואלי

אם אתה נכנס לחדר משחקי וידיאו, יתכן שתראה משחק איגרוף. בעלות של שני דולר (באסימונים כמובן) תוכל להיות מתאגרף וירטואלי. ברגע שתכניס את הכסף ותלביש את הכפפות, יופיע לפתע על המסך, שופט אשר יכניס אותך ואת המתמודד מולך לאמצע הזירה. ואז, “טראח” האקשן מתחיל. בום, בום, התכופף, דחוף, בוקס. המתנגד שלך מסתובב. הוא מתנדנד. אתה חוסם אותו ומתנגד. חבטה! הוא נופל על הקרקע. הספירה: 1,2,3 ….. אך לא! הוא עלה שוב והוא מתקיף! הוא שולח בוקס לפלג גופך העליון – חבטה! ועכשיו, מכה ללסת – ריסוק! ועכשיו אתה נופל. הספירה מתחילה: 1,2,3 …. אבל אתה מתחזק ועולה: והאיגרוף ממשיך. דחיקה, דחיפה, תתכופף, זוז ימינה. הפעמון מצלצל וזהו סימן לסוף הסבב.

ואתה מזיע כולך. לא משנה אם אתה בכושר גופני או לא. המהירות עצומה כל כך, והגירוי החושני היה כל כך אמתי שאתה  מאמץ את כל כוחך. ואז, אתה פשוט הולך משם ומבלה את שאר היום עם ילדיך. ללא חבלות וללא כאבי ראש.

אם תשוחח עם אדם שהיה בזירת איגרוף אמתית, אתה תקבל תמונה שונה לחלוטין. יתכן כי תשמע משהו כמו: “שום דבר בחיי לא הכין אותי לשתי הדקות האלו – הבוקסים ללסת, המכות בראש, ויותר מכל, האימה כי בכל רגע נתון ה”חיה” הזאת תרוצץ את מוחי…” איגרוף אמיתי הינו חוויה מאד שונה מאיגרוף וירטואלי בחדר משחקים. הוא הרבה פחות כיף.

    החיים הם כמו משחק וידיאו

זהו משל לחיים. במשך החיים ה’ מציב בפנינו הרבה מאד מצבים, כולם מדודים. כולם ממוקדים בצמיחה הרוחנית שלנו. ישנם ניסיונות הבאים לבדוק את כוח הסבל שלנו. ישנם ניסיונות באמונה, ישנם ניסיונות של סבלנות. אך המשותף לכולם הוא שהם תפורים ומעוצבים לנו במיוחד. על מנת שנגדל. אך כמו המשחק וידיאו – זה לא אמתי. זה פטה מאורגנה (תעתוע), זוהי רק תמונה מפחידה. בזמן שזה נגמר, אנחנו רואים את זה כמו שזה באמת – איום לשווא.

חובת הלבבות, (שער הבטחון)  מסביר כי אחת מהאמונות הבסיסיות ביותר היא – ” אינך יכול לפגוע בי: אינך יכול לעזור לי”. ה’ גוזר את הכל. כל גרם של סבל, כל מאורע המתרחש לאדם, הכל מוחלט, מוגדר ומונחה על ידי ה’ בעצמו. אין אדם שיכול להרעיף עלי הרס אם הדבר לא נגזר על ידי ה’.

כאשר אנו מבינים מושג זה באופן עמוק ביותר: הרופא הוא לא זה שמחליט אם אחיה או אמות, האיום הוא לא הכלכלה הקורסת, הסכנה אינה נובעת מהאדם. כל בני האדם חסרי כוח, ואינם יכולים להשפיע על עתידי וגורלי. בדומה לסימולציה של המתמודד במשחק הוידיאו, הנראה מפחיד במיוחד, ידוע לי כי הכול מתרחש רק על המסך. ה’ מסתתר מאחורי כל מאורע. ה’ מנצח על התוצאות. ובמשך כל הרגעים האלו, אני שמור, מוגן ובטוח.

ניראה לכאורה כי זוהי התשובה למדרש. יעקב סבל רבות במשך חייו, וזו הייתה הבעיה. לכל בן אנוש העובר את המאורעות שהוא עבר היה מצופה והגיוני כי ירגיש פחד וחרדה. אבל זהו יעקב אבינו. האדם אשר התהלך את האלוקים. זהו האדם שראה את ה’ בכל רגע ובכל פעולה. הוא היה צריך לראות את המאורעות כך. פטה מורגאנה (תעתוע) –  אשליה אופטית בלבד. אם הוא הרגיש פחד וסבל ממשי, אז ברמה מסוימת הוא לא ראה את זה כמתרחש על המסך. בדרגתו של יעקב אבינו זה לא היה שייך.

מושג זה מתאים לנו מאד. האתגרים המוצבים לפנינו בחיים מהווים כלי ייחודי וחשוב בהתפתחותנו. אנו עומדים מול הניסיונות ורגשות האימה והחרדה מציפים אותנו. עלינו לשאול את עצמינו: מי מנהל את העולם? ככל שנבין כי ה’ תמיד נמצא, ושולט בכל מצב נוכל להרגיש את הרגשת השלווה והבטחון. בסופו של דבר, עבודתנו היא לראות את האיומים כמו שהם: בלוף אחד גדול, משחקי וידיאו משתנים על מנת לאתגר אותנו כדי שנוכל לצמוח ולגדול

זהו קטע מתוך Shmuz על ספר פרשה. .

Get The Shmuz on the go!