fbpx

יהלום פגום

משה נצטווה להכין בגדים עבור הכהנים

משה נצטווה להכין בגדים עבור הכהנים. ציווי זה כלל את האפוד, בגד הדומה לסינר, בעל שתי כתפיות למעלה כדי להחזיק את אבני השוהם, אבנים יקרות משובצות במסגרת זהב. ה’ אמר למשה לחרוט את שמות שנים עשר השבטים על האבנים האלו לזיכרון. רש”י מסביר כי זה היה על מנת לשתף את זכרונם של ראובן שמעון ולוי בזמן שהכהן הגדול היה עושה את עבודת המקדש וה’ היה זוכר את צדקתם.

השבטים חטאו

רש”י זה קשה להבנה. עבודת המקדש שעשה הכהן הגדול הייתה עבודה חיונית ורגישה במיוחד.  כל קיומו של העולם תלוי בה. כתוצאה מכך נמנעים להכניס דברים רבים בעבודת המקדש בכדי לא הזכיר ולו במעט איזה שהוא זיכרון קלוש של חטא. אין ספק כי השבטים היו אנשים גדולים מאד מבחינה רוחנית, גדלותם נפגמה בעת מכירת יוסף. האם חטא זה השפיע לנצח על אישיותם? האם זאת סיבה מספקת שלא להזכיר את שמם ברגע כה גורלי?

לכל יהלום יש פגם

התשובה לכך מבוססת על עניין הפרספקטיבה (נקודת מבט) של האדם.

דמיין לעצמך שני יהלומים גדולים מונחים לפניך, אחד היהלומים הינה אבן יקרה בעלת פגם מזערי, היהלום השני זהה לראשון אך הוא ללא פגם – יהלום מושלם. אם נבקש מיהלומן מומחה להעריך את שווים של שניהם אין ספק כי הוא יאמר שההבדל ביניהם עצום. היהלום בעל הפגם המזערי שווה הון ואילו היהלום המושלם ללא כל פגם כמעט ואינו שווה דבר – משום שהוא חיקוי. אחד מסימני היהלום האמיתי הוא הפגם שבו. יתכן כי הפגם יהיה מזערי מאד וכמעט שלא ניתן להרגיש בו, אך לכל יהלום אמיתי יש פגם. היהלומים המושלמים עשויים מזרקורים והם אינם מקוריים כלל.

ה’ יצר את האדם בידיעה כי הוא יחטא

כאשר ה’ יצר את האדם הוא לא ברא אותו בכוונה שיהיה מושלם. מושלמות נמצאת אצל מלאכי השרת. המלאך מתקיים ללא חטא. מלאכים מושלמים. אבל מלאכים אינם בני אדם. האדם ורק האדם בלבד קיבל הזדמנות ייחודית בבריאה להחליט מהו ייעודו, להיות הגדול מכולם או לשקוע לרמה ירודה מזו של החיות. על מנת לאפשר לאדם ליצור את אישיותו הנצחית, ה’ נתן לו בחירה חופשית. אולם בחירה חופשית אין פירושה שהבחירה תאורטית בלבד. אלא פירוש הדבר הוא שמכניסים אותנו למצבים שהבחירה מעשית מאד ושני האפשרויות מציאותיות לחלוטין. חייבים לאתגר את האדם. על מנת לאפשר זאת יש לפתות את האדם לבחור בין הטוב לרע ויש לתת לו את האפשרות לטעות. כל בן אדם טעה ועוד יטעה בהמשך, יש טעויות גדולות ויש קטנות אך הרעיון שיחיה האדם ללא חטא אינו מציאותי כלל.

השבטים נמשלו ליהלומים פגומים

התשובה לשאלת רש”י היא שהשבטים אכן היו אנשים בעלי גדלות עצומה, אבל היו להם פגמים והם חטאו. כל אחד מהם היה דומה ליהלום 200 קרט – בעל פגם מזערי. הם היו יהלומים גדולים עם פגם.

המסתכל על יהלום אינו רואה את הפגם שבו. על מנת להבחין בו יש להסתכל דרך עדשה מלוטשת של תכשיטן אשר מגדילה את האבן פי עשרה ויותר. הפגם לא יבלוט לעין אלא על ידי בדיקה קפדנית בלבד. הפגם קיים תמיד אך העין אינה רואה אותו. כל מה שהעין רואה זהו נצנוץ הזוהר והאור המשתקפים ביהלום היפה.

מה אני אהיה בעולם הבא?

מושג זה מהווה עבורנו חשיבות רבה. לעיתים קרובות אנשים רבים תוהים, “כיצד חיי יראו בעולם הבא? עשיתי דברים טובים בחיי אך אני לא כזה צדיק. עשיתי הרבה טעויות ואפילו לא אוכל לומר שחזרתי בתשובה על כל חטאי”.

“לנצח אהיה בדיוק את ה”אני” שבניתי לעצמי. איזה מין עולם הבא יהיה לי? לנצח שגיאותיי יהיו חלק בלתי נפרד ממני. כיצד אוכל ליהנות מן הנצח כשאני מוכתם לצמיתות?”

אהיה כמו יהלום בעל פגם

חז”ל אומרים לנו כי החוסר מושלמות שלנו הינו חלק מאישיותנו. אם לא שנמחק אותם על ידי תהליך התשובה, חטאינו יהיו רשומים עלינו לנצח. אולם, כל מה שזה אומר לגבי הוא, שיהיו לי פגמים בדומה ליהלום. יתכן ואהיה יהלום שתי קרט ואולי ארבע קרט אך אהיה אבן יקרה לכל דבר. הפגם יופיע לצד הזוהר האדיר של אבן יקרה. האחד אינו שולל את השני. הפגם אינו נעלם ואין הברק של היהלום נפגע. שניהם שם. אהיה יהלום עם פגם.

עבודתי כעת, בזמן שנותר לי, הוא לשפר את איכות היהלום ולחסל את השגיאות. על ידי לימוד התורה, קיום המצוות ועבודת המידות אני משנה את משקל, צבע ובהירות היהלום. ה”אני” הנצחי שלי בידיים שלי. אם אמקד את כל תשומת ליבי וכוחותיי על מנת לצמוח, שכרי יהיה מושלמות נצחית. מושלמות זאת יקרה ביותר. אין יהלום בעולם, מאיזה מכרה אשר יהא, המשתווה לו.

זהו קטע מתוך Shmuz על ספר פרשה. .

Get The Shmuz on the go!