האבולוציה הוא דת – רק לשמור על האמונה

העם היהודי ככלל קיבל מצווה למנות שופטים. השופטים האלו נצטווו לגשר בצדק על פי חוקי התורה. אחת הכללים הוא שהשופט אינו רשאי לקחת שוחד משום ש “השוחד יעור עיני חכמים”.

ישנה שאלה המפריעה לרש”י: התורה כבר ציוותה על השופטים לפסוק ביושר במילים, “לא תטה משפט”. אין שום צורך באיסור קבלת שוחד. המטרה של קבלת שוחד הינה כדי לגרום לשופט להתעלם מן האמת ולשנות שת הפסק. ודאי שזה כלול בהטיית המשפט ובסילוף האמת. אז מדוע התורה כותבת איסור שני המזהיר את השופטים לא לקחת שוחד?

רש”י עונה כי האיסור של קבלת שוחד מתייחס גם כן אל מקרים בהם השופט מתכוון לשפוט בצדק. אם השופט מתכנן לקחת שוחד אך לא לאפשר לשוחד להשפיע על החלטתו, התורה אסרה עליו גם כן. טבע השוחד הוא למשוך את לב האדם, ובלתי אפשרי להישאר בלתי משוחד ברגע שכבר קיבל את השוחד. התורה מלמדת אותנו כי גם אם רצונו לשפוט בצדק, בלתי אפשרי לעשות כן משום שברגע שהוא מקבל שוחד הוא יעדיף את מי ששיחד אותו.

הרש”י הזה קשה להבנה. נניח שאנו מתעסקים עם שופט מוכשר המלומד בחוקי התורה ומהלכיו, למה שלא יוכל לקחת שוחד ועוד עדיין לשפוט בצדק? העובדות הם העובדות. או שהאדם הנשפט אשם או שהוא חף מפשע. או שהוא חייב כסף או שלא. למה לא יכול להיות שהשופט יחליט שכסף הוא כסף אך הוא לא ייתן לו להשפיע על שפיטת המקרה הזה?

הרוח עשה אותו

התשובה לשאלה זו מובנת על ידי משל. דמיין לעצמך כי אתה נמצא באיזה מגרש גרוטאות בשבילים הנסתרים של מדינת טנסי. אתה מסתכל סביבך ורואה ערימות ערימות של גרוטאות: מקררים ישנים, כיריים חלודים ומכוניות מרוסקות. הכל זרוק ללא טיפת סדר. ואז פתאום לנגד עיניך אתה רואה מחשב נייד אדום, וחדיש. אתה מרים אותו בעדינות ורואה שהוא מושלם ללא פגע, וללא שריטה. הוא עובד. אתה פונה אל בעל המגרש , איש פרימיטיבי למדי ושואל בתמימות: “מאיפה זה הגיע”?

“אהה”, הוא עונה לך, “לא יודע אם שמעת אבל פה היו רוחות חזקות וערניות כל הלילה”.

“רוחות חזקות”?

“כן, חזקות עד מאד, באתי היום בבוקר וראיתי גרוטאות שהועפו לכל מקום, ואז ראיתי את המחשב ואני מאמין כי הרוחות העיפו את כל החלקים והרכיב אותם יחדיו”.

אתה מסתכל עליו בפליאה עצומה ושואל אותו: “הרוחות הרכיבו את המחשב הזה”?, “אדוני אינני מתכוון להתחצף אליך כלל וכלל אך יש כאן מעבד ועכבר תקין. אני מדליק אותו והמאורר מתחיל לעבוד, והקלידים, איך אתה מסביר זאת? תסתכל- כל הקלידים ממוקמים במקומם הנכון.

זהו משל מעולה. אנו משוחחים עם אנשים אינטליגנטים ומשכילים שיספרו לך שהעולם התפתח בכוחות עצמו. כל מה שאתה רואה, הפרח והדבורה, האוקיינוסים וההרים, נהרות, כוכבי לכת, השמש והירח, פשוט נהיו. אין מעצב. אין בורא. הכל החל בפיצוץ אדיר ופלאי העולם נתהוו. האחידות, המורכבות, המערכות אשר פועלים בהרמוניה מוחלטת, חוקי פיזיקה אוניברסליים, פשוט נהיו. זריקת קובייה אל תוך הקוסמוס ומאה ביליון גלקסיות, כאשר כל אחד מכיל בתוכו מאה ביליון כוכבים – פשוט נהיה.

אותם אנשים המאמינים באבולוציה מודעים לחוקי העולם. האמבה הכי פשוטה הרבה יותר מורכבת מכל מכונה אשר נוצרה אי פעם על ידי בני אדם. ותינוק אנושי מורכב באופן אין סופי מאמבה. טריליוני טריליוני תאים בגופינו ייחודיים במיוחד, מסודרים באיברים ובמערכות המשלימות אחד את השני, באופן שכל אחד נוטל את חלקו המדויק. כל תא בגוף האדם מודרך על ידי צופן ה-DNA . השאלה היא כיתד יכול להיות שאדם יכול לחשוב שהדבר הזה פשוט נהיה. מי כתב את הצופן?

התשובה היא שה’ יצר את האדם כבעל בחירה חופשית. חופשי להאמין או לא להאמין, לקבל או לא לקבל. בחירה חופשית מעניקה לאדם יכולת מדהימה לקבל את הדעות הכי מרחיקות לכת, הכי מוזרות העיקר שזה מתאים לאג’נדה שלי.

ניראה כי זהו תשובתו של רש”י. התורה מלמדת אותנו כי יתכן שהאדם יהיה מבריק וחכם, אך יש לו חולשה. שפיטתו הטהורה עלולה להיות מושפעת בקלי קלות. אם אדם יקבל על עצמו שוחד, זה יחשיך את שדה הראיה שלו. הוא יאבד את החוש המנותק שלו כלפי השפיטה שלו, ולא יוכל לשפוט באופן אובייקטיבי. יכול להיות שהוא יחשוב שהוא לא יהיה מושפע אך טבע האדם להיות נמשך, והוא כבר לא יוכל לראות את המתרחש באופן בהיר ואובייקטיבי. הוא יתעוור.

זהו קטע מתוך Shmuz על ספר פרשה. .

Get The Shmuz on the go!