הגישה שלך קובעת את הגובה שלך

לאחר אזהרות חמורות על עזיבת דרך התורה, משה רבינו אומר לכלל ישראל כי לימוד תורה ושמירתה נמצאת בהישג יד של כל אחד ואחד. אין ברכישתה צורך בכנפיים כדי לנסוק לשמים ולימודה אינה מחייבת חציית אוקיינוסים. התורה נמצאת בהישג יד של כל אחד ואחד.

רש”י אומר “לא בשמים היא” – “שאילו הייתה בשמים היית צריך לעלות אחריה וללמדה”.

אילו היה לי כנפיים

הרש”י הזה מאד קשה להבנה. התפקיד של פירוש רש”י בחומש הוא להבהיר את כוונת התורה. כעזר יתכן והוא ישתמש בדוגמאות ובמשלים, אך מטרתו התמידי הוא להסביר את הפשט – הפירוש הישיר של הפסוק.

לא רק שאמרה זו אינה מסייעת לנו להבין את מה שהתורה אומרת לנו – האמרה אינה נכונה. מימי קדמון האדם חלם על יכולת תעופה, אך האדם לא יכול להצמיח כנפיים ולעוף. כיצד יתכן כי התורה מצפה מאתנו לעשות את הבלתי אפשרי? ועוד יותר מזה, הפירוש של רש”י הינו ההיפך הגמור של דברי התורה. התורה מנסה להסביר לנו דבר אחד, כל הפסקה מסבירה שהתורה קרובה וכמה קל להשיגה. מה רש”י מנסה ללמדנו באמרתו “שאילו הייתה בשמים היית צריך לעלות אחריה וללמדה”.

התשובה לכך מובנת על ידי משל.

הפגנת כוחות אדירים

בשנת 1997 באחד מערי פלורידה, ילד צעיר נקלע לתאונה, ונתקע תחת גלגל של רכב. אנשי חילוץ לא יכלו לעזור לו. הוא היה לכוד. איזה עוברת אורח, אשר ראתה את הסכנה, נלחצה לעזרה וכמעט מבלי לחשוב, הרימה את הפגוש של הרכב וחילצה את הילד. היא הפגינה כוחות אדירים באותו הרגע.

המוזר בסיפור הוא כי גיבורת הסיפור, זאת אשר הרימה את הרכב, לא הייתה אשת חילוץ מיומנת ולא כבאי חסון כי אם הסבתא של הילד שמעולם לא הרימה דבר כבד יותר מאשר שק האוכל של הכלבים שלה.

הסיפור היכה את כותרות המדיה. ד”ר צ’רלס גארפילד, סופר הספר הידוע “פיק פרפורמנס”, המספר על הישגים ספורטיביים פנטסטיים, החליט שהוא רוצה לראיין אותה. היא לא הייתה מעוניינת כל וכלל לדבר איתם. היא לא חזרה אליו ועשתה ככל יכולתה להימנע משיחה על הנושא. לבסוף, ד”ר גארפילד, בכושר הרטורי שלו הוא הצליח לשכנע אותה. הסיבה לכך שהיא סירבה לדבר על מעשיה היה מדהים כמעט כמו המאורע בעצמו.

במשך השיחה הסבתא אמרה שהיא לא אוהבת לדבר אודות העניין משום שזה מאתגר את האמון שלה בעצמה. מאתגר את מה שהיא יכולה ולא יכולה לעשות. מאתגר אותה לחשוב מה אפשרי באמת. ” אם אני יכלתי לעשות את מה שחשבתי שאינו אפשרי, מה זה אומר לגבי שאר החיים שלי? האם בזבזתי אותו”?

לאחר שיחה מתמשכת, ד”ר גארפילד שאל אותה מה היא רוצה לעשות בחיים. היא הסבירה כי לעולם לא הייתה ל הזדמנות להמשיך את לימודיה לאחר התיכון. לאחר עידוד, גב’ לאורה שולץ החלה את לימודיה בקולג’ בגיל 63. היא קיבלה תואר והלכה ללמד מדעים באחד מהמכללות הקהילתיות.

הגישה שלנו קובעת מה הגובה שלנו

זהו סיפור המחדד את נטיעתו של האדם. ההבנה שלנו יוצרת תקרת ההזדמנויות שלנו. אם הייתי חכם יותר הייתי…. אם הייתי מוכשר יותר הייתי… אבל אני פשוט לא יכול לעשות את זה. אך יש אנשים שאינם יותר מוכשרים ממני והם לא ויתרו לעצמם, עשו את הכל והפכו את הבלתי אפשרי לאפשרי. נראה כי הגישה שלהם הינה הנכס שלהם.

עיניים על הפרס

נראה כי זה התשובה לרש”י. התורה לא מספרת לנו כי עלינו להצמיח כנפיים ולעוף כי אם זהו משל לדחף ולמניעים שיש לאדם כדי להצליח. אם גישתו של האדם הוא: “אני אעשה הכל כדי לעשות ולפעול. אין הר גבוהה מידי עבורי, אין שום דבר קשה מידי, ואין דבר שאי אפשר להשיג. אם זה היה בשמים, הייתי עף עד לשם”. אדם כזה יגיע לגדולות. אולם אם ההתלהבות הזאת חסרה, לא משנה כמה התורה קרובה אליו, הוא לא יצליח להשיג אותה.

אתה לא צריך לעוף אל השמים, אך אתה צריך להיות מוכן לעוף. ברגע שישי בך מניע שכזה- דבר לא יוכל לעצור בעדך.

אין זה משנה מהם יכולות האדם ומצבי חייו. אם הוא מציב לעצמו מטרה לרכוש לעצמו עוד לימוד תורה, ה’ יעזור לו להגיע אל הכוכבים. האם הדרך קשה? אולם יש המון אתגרים בדרך אבל דרכי התורה נועם, ולכן ליהודי יש אפשרות לקלוט את התורה אל תוכו. הדבר היחיד שקשה לנו זה להגביה את הכוונת. אם האדם יוצא אל מסע חייו בידיעה ברורה כי יש בו דחף לעשות את כל מה שצריך לעשות כי השמים הגבול, אז ה’ יעזור לו וכל אחד יוכל להגיע אל הרמה האישית שלו, רמת הגדולה שלו ששווה בעיני ה’ אל רמת הגדולה של גדולי ישראל.

זהו קטע מתוך Shmuz על ספר פרשה. .

Get The Shmuz on the go!