משל החדר כושר והספא

וישמן ישרון ויבעט שמנת עבית כשית ויטש אלוה עשהו וינבל צור ישעתו –  דברים לב: טו

בפרשת האזינו משה רבינו בנבואתו הזהיר מראש את העם היהודי אודות העתיד. אחת מאמרותיו היו: “וישמן ישורון ויבעט”. הספורנו מסביר כי היה זה אזהרה והתראה כלפי תלמידי החכמים. הוא אומר, “איבדתם את היכולת להבין את הדקויות שבתורה. ומה הביא את הדבר הזה עליכם”? אתם. על ידי שעיסוקכם בהנאות העולם הזה. מכיוון שעסקתם בהנאות גשמיות איבדם את יכולת אבחנת האמת. כאשר דבר זה קרה, מרדתם בה’ ואתכם הידרדרו העם כולו. הספורנו מסביר כי זהו פירוש המילים: “וישמן ישורון ויבעט”.

מה רע במעט הנאות?

קשה לנו מאד להבין את דברי הספורנו. אנחנו מודעים לכך כי ה’ יצר בעולמו הרבה סוגים מגוונים של הנאות העולם הזה. יש ליהנות מכל אחד מהם בעיתוי הנכון ובמינון הנכון. להנאות יש מקום, הם מהווים כלי ויש להשתמש בהם. אז מה רע בכך שתלמידי החכמים של אותו הדור ייהנו מעט מן העולם הזה?

התשובה לכך מובנת על ידי משל.

חדר כושר והספא

דמיין לעצמך שקיבלת הזמנה למועדון בריאות אקסקלוסיבי במיוחד. אף פעם לא היית שם, אבל אתה מכיר את החדרים. בצד שמאל יש ספא ומצד ימין יש חדר כושר. באזור הספא יש חדר אדים, סאונה ושולחנות מסאז’. במקום הזה האנשים פשוט נחים. בצד של חדרי הכושר ישנו ציוד רב להתעמלות: משקולות, מכשירי הליכה, מכשירים אליפטים ועוד. במקום הזה אנשים עושים כושר. הם לוחצים את עצמם, מתאמצים, ומאתגרים את הגוף שלהם עד סף כוח הסבל שלהם.

היום זהו יומך הראשון במועדון כושר. אתה מחליט שאתה חייב לקחת אתנחתא אז אתה הולך אל הספא – אך בטעות אתה מגיע הולך ימינה ומגיע אל החדר כושר. מה?! מזה כל האנשים אדומי הפנים, מזיעים ונאנחים? מזה כל העבודה הקשה הזאת? חשבתי שאנשים באים לפה כדי לנוח, ליהנות ולהירגע?

זהו משל נפלא לקיומנו כאן בעולם הזה. ה’ יצר שני עולמות. העולם הזה והעולם הבא. לעולם הזה יש מטרה מסוימת. העולם הזה נוצר באופן שנותן לאדם אפשרות לצמוח. כל האתגרים שלנו נבראו כדי לתת לנו הזדמנות לבחור כאשר הבחירה שלנו הופכת להיות חלק מאתנו נצח. לעולם הבא מטרה גם כן. ה’ יצר אותו במיוחד להנאת האדם. כאשר אנו נעזוב את הקיום הקצר הזה שלנו, הנקרא חיים, נוכל לחיות בעולם הבא לנצח וליהנות מפירות עמלינו. רמת המושלמות אליו הגענו בשנים הקצרות שלנו עלי אדמות יהווה עבורנו הנאה לנצח נצחים. העולם הזה הוא חדר כושר, מקום המיועד לצמיחה וגדילה. העולם הבא הוא הספא, המקום בו אנו נהנים ממה שהשגנו.

על האדם ליהנות מן העולם הזה

ההנאה הכי גדולה שיש לאדם הינו חווית הצמיחה והגדילה הרוחנית. זוהי הסיבה לכך שירדנו לעולם. אדם חש סיפוק גדול כאשר הוא צומח. אם האדם מבין מהי מטרת חייו והוא מנצל את חייו לגדילה רוחנית, יש לו סיפוק גדול. אין לו צורך בגירויים חיצוניים כדי למלא אותו. אין לו צורך במותרות או הנאות פיזיות. אנשים אשר כל חייהם רודפים הם אחר הנאות העולם הזה ריקים מכל. אדם המרגיש חוסר במשמעות החיים וצריך למלא את החסר בהנאות רגיעות ירגיש טוב באותו ברגע בלבד. אך אין זה דבר מתמשך. בדומה לאדם שלא אכל מזה ימים רבים ומנסה הוא ל דכא את רעבונו על ידי שתיית מים – לאחר כעשרים דקות הוא מוצא את עצמו עוד יותר רעב. שום הנאה בעולם הזה לא יכול למלא את נשמתו של האדם.

נראה כי זהו תשובתו של הספורנו. חכמי התורה אמורים להיות האנשים השמחים והמאושרים ביותר בעולם. הם צומחים בכל עת מבחינה רוחנית והם נמצאים במצב של סיפוק תמידי. הם משנים את עצמם ואת העולם. כיצד יתכן כי אנשים אלו לא מרגישים סיפוק? כיצד יתכן כי הם מרגישים חוסר? אם הם פונים אל הבלי העולם הזה כדי למצוא הנאות סימן שהם לא ממוקדים. הם התבלבלו בין ה”חדר כושר” לבין ה”ספא”. הם לא עמלים בתורה ולכן התורה אינה מהווה עבורם סיפוק. מכיוון שהם ממוקדים מידי על הבלי העולם הזה הם מידרדרים כלפי מטה, מה שגורם להם להרגיש פחות הערכה לתורה ולא לעמול בה מספיק ואז הם צריכים למלא את החסרים שלהם בעוד הנאות העולם הזה. בשלב השני הם ימרדו בה’  וישחיתו את הדור כולו איתם. משה רבינו מזהיר אותם באומרו כי מצבם הרוחני ומצב העם תלוי בהתמקדות שלהם. עליהם לזכור את סיבת בריאתם בעולם.

זהו קטע מתוך Shmuz על ספר פרשה. .

Get The Shmuz on the go!