להתפרנס – ניסיון החיים

עם ישראל אכלו מן במשך ארבעים שנה בהם חיו במדבר. התורה מסבירה כי אחת הסיבות שהמן ניתן לכלל ישראל במדבר היה כדי לנסות אותם. הספורנו מסביר מה היה הניסיון: ” אם תעשה רצונו בתתו פרנסתך שלא בצער”?

ניראה כי הספורנו מספר לנו כי העובדה שהעם היהודי לא היה צריך לעבוד, היה אחד הניסיונות הקשיים ביותר.

הספורנו הזה קשה להבנה. אנחנו יודעים שה’ נותן לנו הרבה ניסיונות בחיים. אבל מתי ראינו שחוסר מאמץ הינו ניסיון? כיצד יתכן כי פרנסה בקלות מהווה ניסיון?

מוישי ומשחק המונופול

אנו יכולים לענות על שאלה זו כאשר אנו מתמקדים בשאלה הבאה: למה ה’ רוצה שנעבוד? השור נברא כדי לחרוש, החמור כדי לשאת משאות כבדים, והבונה (חיה) בונה סכרים על הנחלים. אך האדם נברא בשביל מטרה אחרת לגמרי. האדם לא נועד להיות בהמת משא. אז למה ה’ רוצה שאדם יעבוד כדי להתפרנס?

אחת הסיבות יובנו על ידי משל. דמיין לעצמך אדם השם לב שבנו בן השמונה מתקשה להסתדר עם חברים בני גילו. הילד תמיד רב עם אחרים ולא מבין רמזים חברותיים. הפסיכולוגית של הבית ספר אומר לו שבנו אינו משתלב בחברה. הוא לא מבין כיצד עליו להתנהג בתוך החברה.

האב, לוקח על עצמו לעזור למוישי הקטן להיות “מנטש”. כחלק מהתכנית שלו הוא מחליט לקחת חופשה קטנה מהעבודה, והוא מזמין את חבריו של מוישי לבוא לשחק איתו. הם יושבים על הרצפה ומשחקים מונופול. בעודם באמצע המשחק עובר אמבולנס הסירנה עולה ויורדת. הבנים רצים אל החלון כדי לראות. האבא שם לב כי באותו רגע מוישי מכניס יד אל הקופה ולוקח לעצמו חמש מאות דולר מה”בנק”. האב לא אומר דבר. לאחר כמה דקות הפעמון של הדלת מצלצל. הבנים שוב עוזבים את המשחק ומסתכלים. מוישי מכניס יד אל הקופסא ומוציא לעצמו אלפיים דולר. לאחר כמה דקות זה שוב קורה. “מוישי”, אומר האבא, “שמתי לב שחלק מהכסף שהיה אמור להיות בבנק הגיע לכיס שלך. תוכל להסביר לי איך זה קרה”?

“בטח”, אמר מוישי. “אתמול בלילה שמעתי אותך ואת אמא מדברים על כך שאתם צריכים הרבה כסף. אז לקחתי את הכסך הזה בשבילכם”.

הכנות שלו נוגעת ללב. אך הוא לא קלט את העניין. כל הסיבה שאבא שלו לקח חלק מהמשחק היה כדי ללמד אותו כיצד להתנהג כמו “מנטש”. האבא לא צריך את הכסף ולא בגלל זה הוא הפסיד יום עבודה – כדי להרוויח כסף ממשחק המונופול. אבל מוישי בתמימותו לא הבין  את כל העניין.

זוהי משל מעולה לאדם העובד. ה’ לא צריך שהאדם יעבוד. לה’ יש הרבה הרבה כסף. ה’ יצר מצב שבו האדם צריך לעבוד כדי להרוויח את לחמו. כעת האדם נסמך. כעת האדם נמצא ללא פרנסה. איך הוא יעבור את אחת הניסיונות הגדולים ביותר של החיים.: כיצד הוא יצלח את הדבר הזה הנקרא להתפרנס? האם הוא יהיה ישר? האם הוא יתנהג באופן שמראה על אתיקה נכונה? כשיהיה לו קשה להתפרנס הוא יבטח בה’, או שמא יחשוב שעל ידי זעת אפו ועוצם ידו הוא יזכה בלחמו?

האדם צריך את מה שהוא צריך

ניראה כי זהו התשובה של הספורנו. דור המדבר היה בדרגה גבוהה מאד. הם קיבלו את התורה מאת ה’ והם חיו בישיבה וירטואלית. המן נתן להם את הכל מבחינת צרכיהם הגשמיים. אך היה זה ניסוי חברותי עצום. האם הם יוכלו לשמור על אותו הקשר ההדוק עם בורא עולם ללא צורך בפרנסה? האם הם ימשיכו להתקרב אל ה’ גם כאשר לא חסר להם דבר? האם הם יכירו בכך שהם סמוכים כל שולחנו של הבורא גם ללא מאמץ? המן היה ניסיון בשבילם – האם הם יוכלו להגיע לגדלות ללא המערכת הרגילה של החיים – ללא צרכים כלל וכלל.

המושג הזה רלוונטי אלינו עד מאד. בזמנינו אדם מוצא את עצמו מתנסה בניסיון האמונה. ניסיונות אלו סובבים אותנו. הרבה נכשלים. הרבה נופלים אל תוך רשת הגשמיות. הרבה נופלים מכיוון שהם רוצים עוד ועוד. יש רבים הנכשלים מכיוון שהם בטוחים שכוחם הוא זה המביא לחמם. אחת התוצאות של מחשבה זו היא האתיקה המפוקפקת שאנו רואים כיום בהרבה מקומות עבודה.

המציאות המרה היא ששקר, רמאות וגניבות הם לא רק חוסר בערכים, הם בזבוז אדיר של הזדמנות הפז של החיים. ה’ לא צריך את כספנו. ה’ יצר מצב שבו האדם יכול לגדול מבחינה רוחנית – להיות “מנטש”. אם האדם אינו ישר במקום עבודתו, את עצמו הוא עושק – כל המצב הזה נוצר אך ורק בשבילו – בשביל שהוא יצמח ויגיע לגדולות.

כאשר אני מבין שה’ לא צריך שאעבוד. הוא שם אותי במצב הזה כדי לגדול, אני משנה את האופן בו אני עוסק בכל המושג הזה הנקרא להתפרנס. אני מתאים את עצמי לכך באופן הנכון ביותר.

זהו קטע מתוך Shmuz על ספר פרשה. .

Get The Shmuz on the go!